Hlavní stránka » Články » Několik důvodů, proč repasované počítače do škol nejsou vhodné řešení

Několik důvodů, proč repasované počítače do škol nejsou vhodné řešení

Proč to levné může být někdy vlastě docela drahé

 

Dodávání repasovaných počítačů do škol je problém, který má kořeny v devadesátých letech, kdy i průměrný počítač stál desítky tisíc korun a školy na něj prostě neměly peníze. Bohužel tento problém přetrvává dodnes a dle mého názoru zcela zbytečně. Ceny kvalitních počítačů se rapidně snížily a pohybují  se v průměru kolem několika tisíc korun. Ceny repasovaných počítačů jsou sice nižší, ale zase ne o tolik. Pokud porovnáte nižší cenu a dáte do kontextu s faktem, že tento počítač už několik let někde pracoval a ještě pracovat bude muset, pak to stojí za důkladné zvážení.

Pokud mluvíme o počítačích, ale i dalším zařízení do každodenního provozu do výuky, na opravdu stálou práci (nikoliv někde do třídy na hraní her apod.), tak potřebujete především spolehlivost. Dále je to schopnost vydržet ještě několik let a také co nejmenší poruchovost či jiné problémy.

  • Školy a žáci by měli pracovat s moderními a kvalitními prostředky. Máme-li žáky připravovat na budoucnost, neměli bychom to dělat se zastaralým anebo špatně fungujícím vybavením.
  • Školy a školské prostředí je velmi náročné prostředí a je skutečně zatěžkávací zkouškou pro každý počítač. Jednak je to fakt, že skoro každou hodinu na něm pracuje někdo jiný a ne vždy se k němu chová uctivě. A jednak i fakt, že školní prostředí je velmi prašné a také jinak zatěžující oproti jiným provozům. Spolehlivost a odolnost je důležitá a to vždy u repasů neplatí. Například u repasovaných notebooků je toto hodně znatelné.
  • Repasované počítače mají sice záruku dva roky, ale to také bývá hranice jejich životnosti nebo životnosti jejich komponentů. Nový kvalitní PC při slušném zacházení vydrží nejméně dvakrát tolik.
  • Mnohdy jde u repasů i o fakt, že jsou zastaralé nejen technicky, ale i morálně. Prostě jejich některé komponenty už nikdy neopravíte, nejsou kompatibilní s novějšími zařízeními apod. Pokud neseženete nový díl, který dosloužil (už se nevyrábí, firmy jej nemají ani skladem apod.), tak vám nezbývá než postupně skládat z těch rozbitých a nefunkčních alespoň několik fungujících. To ovšem vyžaduje čas a zkušenosti. Ne mnoho škol má ICT správce a techniky, kteří to mohou dělat. Naopak mnoho- zejména malých škol, je odkázáno na pomoc zvenčí, ale ta už je placená. Takže v konečném výsledku máte staré zařízení a „ cpete“ do něj přímo i nepřímo další peníze a čas. Obojího je ale nedostatek.
  • Vždy je to něco za něco. S nákupem a pořízením repasu vždy musíte rezignovat na nějaké další aspekty a kriteria. Repasovaný notebook je sice levnější, ale třeba baterie dojde už za hodinu. Můžete za pár stovek koupit novou, ale ta už do tohoto modelu nemusí být k sehnání apod. Odborníci by asi našli další příklady z praxe, (například menší HDD), ale co chci říci, je fakt, že už se této situaci musí někdo věnovat, nějak vzniklé problémy řešit. Přitom školy potřebují jedno – zapnout a jet. Pokud možno bez poruchy a komplikací navěky.
  • Setkal jsem se i s problémem, kdy opravu repasu firma odmítla provést, ba se starým zařízením vůbec zabývat (nevyplatilo se) nebo oprava byla mnohem dražší než za běžných okolností.

Mgr. Miloslav Hubatka

Hořkost nad špatnou kvalitou vydrží dlouho potom, co je zapomenuta nízká cena.

Leon M. Cautillo