Hlavní stránka » Články » Problémy s dodávkou repasovaných počítačů dodávaných do českých škol

Problémy s dodávkou repasovaných počítačů dodávaných do českých škol

Jedním ze současných  neduhů a problémů při výběrových řízeních, které školy vypisují na dodávky výpočetní techniky je to, že hlavním a často jediným kritériem je cena. Někdy to školy mají takto nastaveny záměrně, jindy jsou k tomu donuceny například zřizovatelem apod. Důsledkem toho potom je, že takovéto  výběrové řízení vyhraje firma, které má sice nejlepší, tedy nejnižší  cenovou nabídku, ale bohužel dodává nekvalitní a hlavně někdy pro školy  nevhodné zařízení a vybavení. Tomuto lze zamezit mnoha způsoby. Od dobře nastavené a konkrétní specifikace pro každé zařízení až po důraz na další aspekty (záruka, servis, kompatibilita aj.)

Nyní bychom se však zastavili u úplně jiného problému – dodávce repasovaných počítačů, tiskáren, kopírek apod. Docela častý případ je, že ředitel školy vypíše výběrové řízení například na počítače nebo na kopírku…, specifikace je trochu obecnější a v okamžiku otevírání obálek a výběru nejlepší nabídky vítězí firma, která dodá počítače třeba o tisíc korun za kus levnější než konkurenční nabídky. Ředitel je spokojen a to až do chvíle, kdy zboží skutečně dorazí. Záhy se totiž ukáže, že nejde o nové, ale repasované počítače. Jde o stroje, které se už dva a více let někde v bance, nebo jiné firmě používaly. Pravda, jsou sice opravené a repasované, některé komponenty zcela vyměněné, ale stále je to staré a použité zboží. Takovéto zboží ale nemá hodnotu o tisíc korun  nižší než nové počítače. Ta cena je o několik tisíc korun nižší. Je to stejné, jako by jste si šli koupit nové auto do značkové  prodejny nových aut, oni vám udělali super cenu, ale při placení jste zjistili, že je to auto již použité. Sice po generálce motoru a s novou barvou, ale prostě s najetými mnoha kilometry. Buď kupuji auto nové a mám tedy očekávání, že bude nové celé, nebo kupuji ojeté, třeba i opravené, ale tomu zase musí odpovídat cena. Stejné je to s počítači.

Jak se tomu účinně bránit? Budete se divit, ale velmi snadno. Stačí do specifikace dopsat jedinou větu: Pouze nové zařízení ! A doporučuji tuto drobnost uplatňovat v praxi. Pokud se skutečně chcete smířit s repasovaným zařízením, pak tomu ale zase musí odpovídat cena a další podmínky. Do škol a školního prostředí však tuto variantu z mnoha důvodů moc nedoporučuji.

 

Mgr.Miloslav Hubatka